Втора фудбалска лига на Македонија 1995/1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1995/1996
ПрвациШкендија Тетово (Запад)
Брегалница Штип (Исток)
1994/95

Втората фудбалска лига на Македонија 1995/1996 било 4. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1995 и завршила во мај 1996.[1] Во оваа сезона прваци биле Брегалница Штип и Шкендија Тетово.

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 1995/96 - Запад
Екипа Град / Село
Варош Прилеп
Гостивар Гостивар
Илинден Скопје
Караорман Струга
Кораб Дебар
Маџари Солидарност Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Преспа Ресен
Работнички Кометал Скопје
Скопје Скопје
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Фљамуртари Радолишта
Шкендија Арачиново Арачиново
Шкендија Тетово Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Пое
1 Шкендија Тетово 30 19 6 5 65 23 +42 63
2 Напредок 30 16 4 10 40 25 +15 52
3 Шкендија Арачиново 30 14 5 11 51 35 +16 47
4 Маџари Солидарност 30 14 3 13 47 47 0 45
5 Фљамуртари 30 14 3 13 49 51 –2 45
6 Скопје 30 13 5 12 58 48 +10 44
7 Тетекс 30 13 5 12 45 35 +10 44
8 Караорман 30 14 2 14 45 39 +6 44
9 Преспа 30 14 2 14 47 49 –2 44
10 Работнички Кометал 30 11 10 9 45 33 +12 43
11 Новаци 30 13 4 13 39 47 –8 43
12 Светлост 30 12 7 11 41 48 –7 43
13 Кораб 30 13 4 13 50 45 +5 43
14 Гостивар 30 13 2 15 40 50 –10 41
15 Илинден 30 9 5 16 28 57 –29 32
16 Варош 30 4 1 25 24 92 –68 13
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардар Неготино
Вардарски Богданци
Дојранско Езеро Нов Дојран
Кавадарци Кавадарци
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Велес
Плачковица Јака Радовиш
Работник Џумајлија Лозово
Турново Турново
Ударник Пирава

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Пое
1 Брегалница Штип 30 24 6 0 89 19 +70 78
2 Борец 30 19 4 7 60 33 +27 61
3 Плачковица Јака (–6) 30 16 7 7 47 21 +26 49
4 Малеш 30 14 6 10 39 33 +6 48
5 Брегалница Делчево (–6) 30 15 7 8 44 29 +15 46
6 Металург Велес 30 13 4 13 41 43 –2 43
7 Турново 30 13 3 14 50 44 +6 42
8 Башкими 30 12 6 12 41 37 +4 42
9 Вардар 30 12 5 13 49 13 +36 41
10 Вардарски 30 12 5 13 43 41 +2 41
11 Куманово 30 11 7 12 58 47 +11 40
12 Дојранско Езеро 30 11 6 13 51 45 +6 39
13 Кожуф 30 11 6 13 29 39 –10 39
14 Работник Џумајлија 30 7 4 19 36 67 –31 25
15 Ударник 30 5 2 23 33 90 –57 17
16 Кавадарци (–3) 30 4 4 22 25 47 –22 13
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФФМ“. ffm.com.mk. http://ffm.com.mk/resultsranking/40. посет. 10 јуни 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]