Емст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емст
ЗемјаХоландија
ПокраинаХелдерланд
ОпштинаЕпе
Население (2005)3.000
Реформистичката црква во Емст.

Емст е град со 3,000 жители, кој се наоѓа во општината Епе во покраината Хелдерланд во Холандија. Тоа е родното место на познатиот холандски фудбалер Марк Овермарс. Емст се наоѓа во шумската област на Велуве.

Координати: 52°18′57″N 5°58′26″E / 52.31583° СГШ; 5.97389° ИГД / 52.31583; 5.97389