Томас Хелвег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас Хелвег
Лични податоци
Полно име Томас Хелвег
Роден на 24 јуни 1971 (1971-06-24) (52 г.)
Роден во Оденсе, Данска
Висина 1.82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ОБ (пом. тренер)
Младинска кариера
ФК Клеменс
Далум ИФ
Оденсе Оденсе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989–1994 Оденсе Оденсе 103 (4)
1994–1998 Удинезе Удинезе 141 (6)
1998–2003 Милан Милан 105 (1)
2003–2004 Интер Интер 23 (0)
2004–2005 Норич Сити Норич Сити 20 (0)
2005–2007 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 13 (0)
2007–2010 Оденсе Оденсе 75 (0)
Вкупно 480 (10)
Репрезентација
1994–2007[1] Данска 108 (2)
Тренер на екипи
2011–2013 ОБ (асистент)
2020–2021 Данска 19 (асистент)
2022– ОБ (resource coach)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Томас Лунд Хелвег (роден на 24 јуни 1971 година) — поранешен дански професионален фудбалер кој играл на позиција десен бек. Кариерата ја започнал и ја завршил во Оденсе Болдклуб во данската Суперлига, со која го освоил данскиот шампионат во 1989 година. Најистакнатите периоди во неговата кариера биле четири години во Удинезе и пет години во клубот Милан. Со Милан го освоил шампионатот во Серија А во 1999 година и турнирот во Лигата на шампионите во 2003 година.

Хелвег бил прогласен за најдобар дански фудбалер во 1994 година, годината кога дебитирал за репрезентацијата на Данска. За Данска има одиграно 108 натпревари и постигнато два гола. Тој играл за Данска под три различни национални тренери и учествувал на Европското првенство во 1996, 2000 и 2004 година и на турнирите на Светскиот куп на ФИФА во 1998 и 2002 година.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Оденсе, Хелвег ја започнал својата сениорска кариера во локалниот клуб Оденсе Болдклуб (ОБ) во највисоката данска 1-ва дивизија. Хелвег одиграл два натпревари во последниот дел од победничката сезона на ОБ во Прва Дивизија во 1989 година, и наскоро станал дел од првиот тим на ОБ заедно со подоцнежните репрезентативци Алан Нилсен и Брајан Стин Нилсен. Хелвег ја претставувал Данска на Летните олимписки игри 1992 година, играјќи ги сите три натпревари на Данска на турнирот. Кога ОБ играл со англискиот клуб Арсенал на турнирот во Купот на победниците на куповите 1993–94, Хелвег бил ставен на задача да се справи со англискиот интернационален напаѓач Ијан Рајт, за што добил пофалби. [2]

Преселба во странство[уреди | уреди извор]

Интернационалната кариера на Томас Хелвег започнала кога тој бил позајмен на шест месеци од ОБ, во ноември 1993 година. Тој му се приклучил на италијанскиот клуб Удинезе, кој се борел од испаѓање во шампионатот во Серија А. Тој го направил своето деби во Удинезе во ремито 0-0 со Аталанта на 28 ноември 1993 година, и одиграл 22 натпревари и постигнал два гола во неговата прва сезона во клубот. Иако Удинезе испаднал во Серија Б на крајот од сезоната, тој го добил својот прв повик во репрезентацијата на Данска од националниот менаџер Ричард Молер Нилсен во април 1994 година. Тој влегол како замена во 14. минута за повредениот Џон Јенсен, а Хелвег добил одлични критики за неговата изведба, [3] што го направило главен во тимот на Данска од првиот ден. И покрај испаѓањето, тој бил купен од Удинезе и наскоро требало да има успех во клубот од Удине. Во комбинација со неговиот меѓународен пробив со тимот на Данска, неговата прва година во Удинезе му ја донело наградата <i id="mwOw">за играч на годината</i> во Данска во 1994 година.

За пет сезони, тој бил прв избор во десната страна на стартната постава на Удинезе, како крилен бек кој се движел нагоре и надолу по страничната линија. Тој одиграл 30 од 38 натпревари, бидејќи Удинезе завршил на второто место во сезоната 1994-1995 во Серија Б, и се вратил назад во Серија А по една сезона во Серија Б. Под водство на тренерот Алберто Закерони, Удинезе постојано станувал тежок противник за другите клубови во Серија А, и завршиле на десеттото место во сезоната 1995-1996 во Серија А. Хелвег го постигнал својот прв репрезентативен гол во јуни 1996 година, пред да ја претставува Данска на неговиот прв голем меѓународен турнир на Европското првенство 1996 година (Евро 1996) подоцна истиот месец. Тој ги одиграл сите три натпревари со Данска во прелиминарната групна фаза на ЕП 1996, која завршила неуспешно со предвремено излегување од турнирот.

Во април 1997 година, во Удинезе му се придружил неговиот колега дански играч Мартин Јоргенсен. Двојката развила блиска врска, именувајќи ги навивачите како внукот Јоргенсен и вујкото Хелвег. Во следните две сезони, Удинезе се вмешал со најголемите клубови во Серија А, „Седум сестри“. [4] Хелвег одиграл 30 од 34 натпревари додека Удинезе завршил на петтото место во сезоната 1996-97 во Серија А и се квалификувал за европски фудбал за прв пат во клупската историја. Во следната сезона, Хелвег одиграл четири натпревари за Удинезе на европскиот турнир во Купот на УЕФА и му помогнал на клубот да заврши на заслуженото трето место во сезоната 1997-98 во Серија А. И Хелвег и Мартин Јоргенсен биле вклучени во данскиот тим на новиот национален менаџер Бо Јохансон за Светското првенство 1998 година. Нивната поврзаност била очигледна во нивната заедничка прослава по голот на Хелвег во победата на Данска со 4-1 над Нигерија во осминафиналето на Светското првенство.

Милан[уреди | уреди извор]

Пред Светското првенство во 1998 година, Хелвег бил продаден на Милан, заедно со неговиот соиграч од Удинезе, Оливер Биерхоф. Трансфер зделката го направил Хелвег најскапиот дански играч во тоа време, по цена од 6 милиони фунти. [5] Преминот од Удинезе во Милан бил олеснет, кога Милан подоцна потпишал со менаџерот Алберто Закерони од деновите на Удинезе. Триото постигнало успех во Милано, бидејќи клубот го освоил италијанското првенство во 1998-99 година. Томас Хелвег одиграл голема улога во успехот како стартер на речиси секој натпревар во сезоната. Во следните две сезони тој сè уште бил прв избор, но во сезоната 2001-02 почна сериозно бил предизвикан од младите италијански играчи како Џенаро Гатузо и Масимо Амброзини. Тој го постигнал својот прв гол за клубот на 6 декември 2000 година; единствениот гол во победата со 1–0 на Депортиво Ла Коруња во Лигата на шампионите на УЕФА. [6]

Во сезоната 2001-02 тој одиграл помалку од половина од натпреварите на Милан во Серија А, а по само осум од 34 натпревари во сезоната 2002-03, тој се преселил во Интер, градскиот ривал на Милан. Во текот на неговите пет години во Милан, Хелвег бил избран за Данска и на Евро 2000 и на Светското првенство 2002 година. Додека Евро 2000 не бил успех ниту за Данска ниту за Хелвег, кој имал повреда што го ограничило да игра заедно 98 минути во два натпревари, Светското првенство во 2002 година му дало повеќе време на теренот. Тој играл со полно работно време на трите успешни натпревари од групната фаза, додека уште една повреда не го принудило да го напушти теренот во седмата минута од последниот натпревар на Данска пред елиминацијата.

Ветерански години[уреди | уреди извор]

Во Интер, тој повторно му се придружил на својот поранешен менаџер и во Удинезе и во Милан, Алберто Закерони. Хелвег вратил дел од формата и одиграл 22 натпревари во Серија А и шест натпревари во европските купови. Во оваа негова последна година во Италија, тој одвреме-навреме бил користен и во левата страна на одбраната. Тој повторно станал дел од турнирот на Европското првенство, кога ги одиграл сите четири натпревари за Данска на Евро 2004 година. Хелвег бил именуван за капитен на репрезентацијата по пензионирањето на Рене Хенриксен по турнирот Евро 2004 година. По една година во Интер, Хелвег продолжил да игра во Англија во летото 2004 година.

Тој се приклучил на Норвич Сити преку слободен трансфер. Норвич бил промовиран во англиската ФА Премиер лига и во Хелвег гледал играч кој ќе донесе класа и искуство на тимот. Неговиот потпис се сметал за нешто како државен удар за Норич, но Хелвег се борел да ја репродуцира формата прикажана во Серија А и на меѓународната сцена, и тој го загубил своето место во почетниот состав во првите недели од сезоната. По долго отсуство, делумно поради повреда, тој го вратил своето место на почетокот на 2005 година, овој пат во централниот среден ред. Тој ја завршил сезоната, на типично сестран начин, како прв изборен десен бек. По голема разочарувачка сезона, Норвич испаднал. Хелвег го напуштил клубот, покажувајќи само блесоци од неговата поранешна класа.

Хелвег потпишал двегодишен договор со германскиот клуб Борусија Менхенгладбах во шампионатот во Бундеслигата. По четири настапи во неговата дебитантска сезона во Менхенгладбах, тој заработил сериозна повреда на ахиловата тетива која го принудила да отсуствува повеќе од осум месеци. Тој се вратил во Бундеслигата на крајот од таа сезона, влегувајќи како замена за време на повредата во последниот натпревар на Менхенгладбах. Откако одиграл осум од првите 19 натпревари на Менхенгладбах во текот на сезоната 2006-07, Хелвег бил исфрлен од данската репрезентација од националниот менаџер Мортен Олсен. Хелвег и Менхенгладбах меѓусебно го раскинале неговиот договор во јануари 2007 година, и тој се вратил да игра за ОБ. [7]

На 4 декември 2010 година, Хелвег го одиграл последниот натпревар во својата кариера.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

По пензионирањето на крајот на 2010 година, на 17 декември 2010 година било потврдено дека Хелвег од 1 јануари 2011 година ќе продолжи во ОБ како помошник тренер под Хенрик Клаусен. [8] Клаусен бил отпуштен на 26 март 2012 година, но Хелвег продолжил на својата позиција под новоангажираниот менаџер Поул Хансен. [9] На негово барање, Хелвег избрал да поднесе оставка од својата позиција во јуни 2013 година [10]

Во август 2015 година, Хелвег се вратил во фудбалот кога бил ангажиран како член на управниот одбор на ФК Роскилде. [11] Не е познато колку долго Хелвег ја извршувал оваа функција.

На 28 мај 2020 година, Хелвег бил назначен за помошник тренер на репрезентацијата на Данска до 19 години. [12] Тој ја напуштил функцијата во август 2021 година [13] Во октомври 2022 година, Хелвег се вратил во ОБ, каде што бил ангажиран како „тренер за ресурси“. Новата позиција на Хелвег вклучувала помош за интеграција на нови играчи. [14]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Оденсе[15] 1989 2 1 2 1
1990 19 2 2 0 21 2
1991 17 0 17 0
1991–92 21 0 1 0 22 0
1992–93 31 1 31 1
1993–94 13 0 13 0
Вкупно 103 4 3 0 0 0 106 4
Удинезе [16] 1993–94 22 2 2 0 24 2
1994–95 30 1 2 0 32 1
1995–96 31 2 1 0 32 2
1996–97 30 1 0 0 30 1
1997–98 28 0 2 0 4 0 34 0
Вкупно 141 6 7 0 4 0 0 0 152 6
Милан[16] 1998–99 27 0 4 1 31 1
1999–00 27 0 1 0 4 0 32 0
2000–01 28 0 5 0 9 1 42 1
2001–02 15 0 4 0 5 0 24 0
2002–03 8 0 7 0 2 0 17 0
Вкупно 105 0 21 1 20 1 0 0 146 2
Интер[16] 2003–04 23 0 3 0 6 0 32 0
Норич 2004–05 20 0 1 0 2 0 23 0
Борусија Менхенгладбах[17] 2005–06 5 0 0 0 5 0
2006–07 8 0 2 0 10 0
Вкупно 13 0 2 0 0 0 0 0 15 0
ОБ[15][18] 2006–07 3 0 3 0
2007–08 17 0 17 0
2008–09 30 0 2 0 32 0
2009–10 7 0 7 0
Вкупно 57 0 2 0 0 0 59 0
Вкупно 462 10 34 1 35 1 2 0 533 12

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Список на меѓународни голови постигнати од Томас Хелвег
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 2 јуни 1996 година Копенхаген, Данска  Гана 1–0 1–0 Пријателски натпревар
2 28 јуни 1998 година Сен Дени, Франција  Нигерија 4–0 4–1 Светско првенство во ФИФА 1998 година

Почести[уреди | уреди извор]

ОБ

 • Данска 1-ва дивизија : 1989 година
 • Дански куп : 1990–91, 1992–93, 2006–07

Милан

Индивидуални

 • Дански играч на годината : 1994 година

Литература[уреди | уреди извор]

 • Aagaard, Jørgen (2001). Thomas Helveg – født til at løbe [Thomas Helveg – born to run] (дански). Denmark. ISBN 87-7831-249-3.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Thomas Helveg – Century of International Appearances“. The Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation.
 2. Leif Rasmussen, "Ob blev på toget", Ekstra Bladet, 30 September 1993
 3. Allan Nielsen, "Skaden fødte en storspiller", Politiken, 21 April 1994
 4. Fiorentina, Internazionale, Juventus, SS Lazio, A.C. Milan, Parma AC, and A.S. Roma were considered in a class of their own, as they dominated the seven first spots of the league every year.
 5. Thorsten Dam, "Thomas Helveg solgt for rekordbeløb", Berlingske Tidende, 31 May 1998 (amount translated from Danish kroner)
 6. „Helveg strike sinks Deportivo“. BBC Sport. 6 December 2000. Посетено на 19 January 2016.
 7. „Helveg wechselt zu Odense BK“ (германски). kicker.de. 31 January 2007. Посетено на 21 August 2011.
 8. Clausen og Helveg ny trænerduo i OB, bold.dk, 17 December 2010
 9. Helveg fortsætter som OB-assistent, bold.dk, 28 March 2012
 10. Helveg stopper i OB - Mattsson tager over, bold.dk, 14 June 2013
 11. Thomas Helveg går ind i 1. divisionsklub, bold.dk, 20 August 2015
 12. TIDLIGERE LANDSHOLDSSTJERNER BLIVER TRÆNERE, dbu.dk, 28 May 2020
 13. U-LANDSHOLD FÅR NYE ASSISTENTTRÆNERE, dbu.dk, 16 August 2021
 14. Thomas Helveg er ny ressourcetræner i OB, ob.dk, 7 October 2022
 15. 15,0 15,1 „Danmarks Radio career statistics“ (дански). resol.dr.dk. Архивирано од изворникот на 14 March 2007.
 16. 16,0 16,1 16,2 „Thomas Helveg“. espacefootball.ifrance.com. Архивирано од изворникот на 3 May 2007.
 17. „Thomas Helveg“ (германски). fussballdaten.de. Посетено на 21 August 2011.
 18. „Thomas Helveg“. ESPN. Архивирано од изворникот на 2007-08-27. Посетено на 21 August 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]