Бенелукс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сојуз Бенелукс
Benelux Unie
Union Benelux
Лого на Бенелукс
Местоположба на Бенелукс
СедиштеБрисел
Службен јазик
Тип политичко-економски сојуз
Земји-членки
Законодавство Парламент
Основана
 •  Потпишан царинскиот сојуз 5 септември 1944[2] 
 •  Царинскиот сојуз стапил на сила 1 јануари 1948[2] 
 •  Потпишана обнова 17 јуни 2008 
 •  Обновата стапила на сила 1 јануари 2010 
Површина
 •  Вкупна 75.149 км2 
Население
 •  проценка за 2022[3][4][5] г. 30.001.305 
 •  Густина 400 жит/км2 
БДП (номинален) проценка за 2021 г.
 •  Вкупно 1,431 милијарди €[6] 
 •  По жител 47.700 € 
Валута евро (EUR)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Се вози на right
Страница
benelux.int Уредете го ова на Википодатоците

Бенелукс (холандски: Benelux Unie;[7] француски: Union Benelux;[8] луксембуршки: Benelux-Unioun)[9] — политичко-економски сојуз во Ниските Земји на Западна Европа составен од три земји членки: Белгија, Холандија и Луксембург.

Историја[уреди | уреди извор]

Договорот со кој е основан "Царинскиот сојуз на Бенелукс" го потпишаа 1944 година трите земји во Лондон, а стапи на сила 1947 година. Сојузот престана со постоење 1960 година, кога беше заменете со Економскиот сојуз на Бенелукс. Пред неа постоела (и постои) Економска сојузот Белгија-Луксембург, основана 1921 година. Основњето на сојузот придонел за формирање на Европската Унија (ЕУ. Парламентот на Бенелукс е формиран 1955 година . Се состоел од 21 члена на холандскиот парламент, 21 член од белгискиот парламент и 7 члена од луксембуршкиот парламент. Договорот по кој е основана Европската Унија на Бенелукс е потпишан 1958 година, а стапил на сила 1960. Генералниот секретириат се наоѓа во Брисел. 1965 година, потпишан е договор со кој е основан Суд на Бенелуксот. Стапил на сила 1975 година. Судот е составен од судиите на највискиоте судови на трите земји. Ова меѓународна правна институција се наоѓа во Брисел. Договорот по кој е основан Економскиот сојуз на Бенелукс последен пат е обновен во 2010 година и истиот е тековен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Révision portant sur le traité de 1958“ (PDF) (француски). 2008. Article 38 : le français et le néerlandais sont les langues officielles des institutions de l'Union Benelux
  2. 2,0 2,1 Peaslee, Amos Jenkins; Xydis, Dorothy Peaslee (1974). International governmental organizations. BRILL. стр. 165. ISBN 978-90-247-1601-2. Посетено на 4 септември 2011.
  3. „Bevolkingsteller“. Statistics Netherlands (Dutch). Посетено на 9 јуни 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Structure of the Population“ (англиски). Statbel. Посетено на 30 јуни 2022.
  5. „Statistiques // Luxembourg“. statistiques.public.lu. 11 април 2022. Посетено на 11 април 2022.
  6. „Gross domestic product at market prices (Current prices and per capita)“. Eurostat.
  7. „Over de Benelux“ (холандски). Benelux. Архивирано од изворникот на 2015-01-13. Посетено на 9 февруари 2015. Dit alles onder een nieuwe naam: de Benelux Unie.
  8. „A propos du Benelux“ (француски). Benelux. Посетено на 9 февруари 2015. Le 17 juin 2008, un nouveau Traité Benelux était signé. Désormais, la coopération va se concentrer sur trois thèmes-clés: le marché intérieur & l'union économique, le développement durable et la justice & les affaires intérieures et tout ceci sous un nouveau nom: l'Union Benelux.
  9. „De Benelux“ (луксембуршки). Government of Luxembourg. 4 јануари 2018. Посетено на 21 октомври 2018. D'Benelux-Unioun besteet aus dem Kinnekräich Belsch, dem hollännesche Kinnekräich an dem Groussherzogtum Lëtzebuerg.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]