Хјундаи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хјундаи (корејски: 현대 или 現代) — јужнокорејски производител на автомобили со седиште во Сеул. Претпријатието е основано во 1967 година, а тоа поседува и 33,88 % од акциите на автопроизводителот Киа,[1] како и две марки на раскошни автомобили: Џенесис (Genesis) и Јоник (Ioniq).[2][3][4]

Логото на Хјундаи

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Shareholders“. pr.kia.com (англиски). Архивирано од изворникот на 29 March 2021. Посетено на 2021-02-14.
  2. Kim, Sohee (4 Nov 2015). „Hyundai launches Genesis premium car brand in bid to end profit skid“. Reuters. Архивирано од изворникот 18 November 2015. Посетено на 5 November 2015.
  3. Halvorson, Bengt (9 August 2020). „Hyundai reboots Ioniq as en EV brand, starting with Ioniq 5 crossover in fall 2021“. greencarreports.com. MH Sub 1, LLC. Архивирано од изворникот 15 August 2020. Посетено на 14 August 2020.
  4. Eisenstein, Paul (10 August 2020). „Hyundai Launches New Ioniq EV Brand: Sub-brand will feature three all-electric models by 2024“. thedetroitbureau.com. The Detroit Bureau. Архивирано од изворникот 1 October 2020. Посетено на 14 August 2020.