ФИФА Куп на конфедерации 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИФА Куп на конфедерации 2005
2005 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2005
Општо за првенството
Домаќин(и)  Германија
      градови 5
      стадиони 5
Период на одржување 15 - 29 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион Бразил
Второ место Аргентина
Трето место Германија
Четврто место Мексико
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 56  (3.5 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Адриано (5 гола)
Најдобар играч Бразил Адриано


2005 ФИФА Купот на конфедерации беше 7-ми Куп на конфедерации. Тој беше одржан во Германија помеѓу 15 јуни 2005 и 29 јуни 2005

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 2005 ФИФА Куп на Конфедерации.
Тим Квалификации Учество
Германија Домаќини на 2006 ФИФА Светско Првенство 2ро
Бразил Победници на 2002 ФИФА Светско Првенство 5то
Мексико Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2003 5то
Тунис Победници на Африканскиот Куп на Нации 2004 1во
Грција Победници на ЕУРО 2004 1во
Аргентина Вице-прваци на Копа Америка 20041 3то
Јапонија Победници на Азискиот Куп 2004 4то
Австралија Победници на Океанскиот Куп на Нации 2004 3то

1Аргентина добие место во ова натпреварување, бидејќи Бразил беше победник на 2002 ФИФА Светско Првенство и Копа Америка 2004. Ова значеше дека тоа место требаше да го добија Германија,, бидејќи беше вице-првак на 2002 ФИФА Светско Првенство, но таа веќе го имаше загарантирано своето место како домаќин на турнирот. Па со оваа тоа место и се додели на Аргендиина, вице-првакот на Копа Америка 2004.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Франкфурт Келн Хановер Лајпциг Нирнберг
КомерцБанк-Арена1 РеинЕнерџиСтадион АВД-Арена Централстадион Франкенстадион
Капацитет: 48,132 Капацитет: 46,120 Капацитет: 44,652 Капацитет: 44,200 Капацитет: 41,926
Податотека:Awdarena.jpg

^ Како „Валдстадион“.

Сите 5 стадиони беа уботребувано и на 2006 ФИФА Светско Првенство.

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Африка

Последното започнување од центарот

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим НАт. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Германија 3 2 1 0 9 5 +4 7
Аргентина 3 2 1 0 8 5 +3 7
Тунис 3 1 0 2 3 5 -2 3
Австралија 3 0 0 3 5 10 -5 0
15 јуни 2005
Аргентина 2—1 Тунис РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~28.033
Судија: Роберто Росети  Италија
Рикелме гол 33' (пен..)
Савиола гол 57'
Гуемамдиа гол 75' (пен..)

15 јуни 2005
Германија 4—3 Австралија Валдстадион, Франкфурт
Публика:~46.466
Судија: Карлос Амариља  Парагвај
Курањи гол 17'
Мертезакер гол 23'
Балак гол 60' (пен..)
Подолски гол 88'
Скоко гол 17'
Савиола гол 31' гол 90+2'

18 јуни 2005
Германија 3—0 Тунис РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~46.337
Судија: Петер Прендергаст Јамајка Јамајка
Балак гол 74' (пен..)
Швајнштајгер гол 80'
Ханке гол 88'

18 јуни 2005
Австралија 2—4 Аргентина Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~25.218
Судија: Шамсул Маидин Сингапур Сингапур
Алоизи гол 61' (пен..) гол 70' Фугуероа гол 12' гол 53' гол 89'
Рикелме гол 31' (пен..)

21 јуни 2005
Австралија 0—2 Тунис Централстадион, Лајпциг
Публика:~25.218
Судија: Карлос Чандиа  Чиле
Сантоа гол 26' гол 70'

21 јуни 2005
Германија 2—2 Аргентина Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~42.088
Судија: Љубош Михел  Словачка
Курањи гол 29'
Асамоа гол 51'
Рикелме гол 33'
Камбиасо гол 74'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Мексико 3 2 1 0 3 1 +2 7
Бразил 3 1 1 1 5 3 +2 4
Јапонија 3 1 1 1 4 4 0 4
Грција 3 0 1 2 0 4 -4 1
16 јуни 2005
Јапонија 1—2 Мексико АВД-Арена, Хановер
Публика:~24.036
Судија: Метју Бриз Австралија Австралија
Јангисава гол 12' Зинха гол 39'
Фонсека гол 64'

16 јуни 2005
Бразил 3—0 Грција Централстадион, Лајпциг
Публика:~42.507
Судија: Љубош Михел  Словачка
Адриано гол 41'
Робињо гол 46'
Жунињо гол 81'

19 јуни 2005
Грција 0—1 Јапонија Валдстадион, Франкфурт
Публика:~34.314
Судија: Херберт Фандел  Германија
Огуро гол 76'

19 јуни 2005
Мексико 1—0 Бразил АВД-Арена, Хановер
Публика:~43.677
Судија: Роберт Росети  Италија
Боргети гол 59'

22 јуни 2005
Грција 0—0 Мексико РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~44.922
Судија: Мурад Даами Тунис Тунис

22 јуни 2005
Јапонија 2—2 Бразил Валдстадион, Франкфурт
Публика:~31.285
Судија: Карлос Амариља  Парагвај
Накамура гол 27'
Огуро гол 88'
Робињо гол 10'
Роналдињо гол 39'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
25 јуни - Нирнберг
  Германија 2  
  Бразил 3  
 
29 јуни - Франкфурт
      Бразил 4
    Аргентина 1
 
 
Трето место
26 јуни - Хановер 28 јуни - Лајпциг
  Мексико 1(5)   Германија  4
  Аргентина 1(6)     Мексико  3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 јуни 2005
Германија 2—3 Бразил Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~42.187
Судија: Карлос Чандиа  Чиле
Подолски гол 23'
Балак гол 45' (пен..)
Адриано гол 21' гол 76'
Роналдињо гол 43' (пен..)

26 јуни 2005
Мексико 1—1(про.) Аргентина АВД-Арена, Хановер
Публика:~40.718
Судија: Роберто Росети  Италија
Салцидо гол 104' Фугуероа гол 110'
    Пенали  
Перес: Погодок
Пардо: Погодок
Боргети: Погодок
Салцидо: Погодок
Пинеда: Погодок
Осорио:
5–6 Рикелме: Погодок
Родригес: Погодок
Ајмар: Погодок
Галети: Погодок
Соредо: Погодок
Камбиасо: Погодок
 

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

28 јуни 2005
Германија 4—3(про.) Мексико Централстадион, Лајпциг
Публика:~43.335
Судија: Метју Бриз Австралија Австралија
Подолски гол 37'
Швајнштајгер гол 41'
Хут гол 79'
Балак гол 97'
Фонсека гол 40'
Боргети гол 58' гол 85'

Финале[уреди | уреди извор]

29 јуни 2005
Бразил 4—1 Аргентина Валдстадион, Франкфурт
Публика:~45.591
Судија: Љубош Михел  Словачка
Адриано гол 11' гол 63'
Кака гол 16'
Роналдињо гол 47'
Ајмар гол 65'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 2005 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Втора титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј трофеј:
Бразил Адриано Бразил Адриано Грција

Стрелци[уреди | уреди извор]

5 goals
4 goals
3 goals

2 goals

1 goal

Надворешни врски[уреди | уреди извор]