ФИФА Куп на конфедерации 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИФА Куп на конфедерации 2009
2009 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2009
Општо за првенството
Домаќин(и) Јужна Африка ЈАР
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 14 - 28 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион  Бразил
Второ место  САД
Трето место  Шпанија
Четврто место  ЈАР
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 44  (2.75 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Луис Фабиано (5 гола)
Најдобар играч Бразил Кака


2009 ФИФА Куп на Конфедерации беше 8. Куп на конфедерации, кој се одржа во Јужна Африка од 14 до 28 јуни, како претходник на 2010 ФИФА Светско Првенство. Ждрепка беше одржана на 22 ноември 2008 во Сандтон Спогодбениот Центар во Јоханесбург. Отворачкиот натпревар беше одржан на Кока Кола Паркот во Јоханесбург. Турнирот беше освоен од Бразил кој ја одбрани титулата од 2005, победувајќи го САД со 3-2 во фианлето.

Учесници[уреди | уреди извор]

Тим Квалификации Учество
Јужна Африка Домаќини 2ро
Италија Победници на 2006 ФИФА Светско Првенство 1во
САД Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2007 4то
Бразил Победници на Копа Америка 2007 6то
Ирак Победнициц на Азискиот Куп 2007 1во
Египет Победници на Африкансиот Куп на Нации 2008 2ро
Шпанија Победници на ЕУРО 2008 1во
Нов Зеланд Победници на Океанскиот Куп на Нации 2007 3то
Учесници на 2009 ФИФА Куп на Конфедерации


Ждрепката за турнирот беше одржана на 22 ноември 2008 во Сандтон Спогодбен Центар во Јоханесбург.[1] Секој тим беше претставуван од нивниот учесник на Мис на Светот 2008, освен Ирак, кој беше претставуван од Занг Зилин од Кина . TТимовите беа поделени во два “шешири“:[2]

Тимови од исти конфедерации не беа извлеченми во иста група, затоа претходно Египет беше извлечен во гупата Б. А исто така, Италија иШпанија беа извлечени во различни групи.[3][4][5]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Четири града беа домаќини на 2009 Купот на Конфедерации.[6]

Јоханесбург Преторија Блоемфонтен Рустенбург
Кока-Кола Парк 1 Лофтус Версфелд Стадион Фри Стејт Стадион Ројал Бафокен Стадион
Капацитет: 62,567 Капацитет: 50,000 Капацитет: 48,000 Капацитет: 42,000
Податотека:South Africa-Bloemfontein-Free State Stadium01.jpg

^ Како стадион „Елис Парк“.

Всушност, Нелсон Мендела Бај Стадион во Порт Елизабет беше одбран како стадион. Но како и да е, на 8 јули 2008, Порт Елизабет откажа да биде домаќин бидејќи стадионот не можеше да биде доправен до крајниот рок на 30 март 2009 .[7] Нелсон Мендела Бај Стадион беше завршен пред Купот на Конфедерации и бше отворен на 7 јуни 2009. тој ќе биде стадион за 2009 Британска и Ирска Лавовски Турнеја на 16 јуни.

Сите овие стадиони ќе биат домаќини на Битанската и Ирската Лавовска Тунеја, која ќе се одржува за време на овој турнир, но се дозволени минимум 9 дена за одмор на теренот, помеѓу рагби мечот и мечот на Купот на Конфедерациите

Судии[уреди | уреди извор]

Судиите беа избирани на 5 мај.[8] Двајца судииски тимови (предводени од Карлос Батрес и Карлос Амариља) се откажаа поради повреда. Замена од истата конфедерацииа беа судиските тимови на чело со, Бенито Аркхундиа и Пабло Поцо.[9]

; Африка

Азија
Европа

* Швајцарија Масимо Бусака

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Тај-Брејк критериум[уреди | уреди извор]

Ранкингот на секо јтим во фазата по групи се одредува според следново:[10]

а) поголем број на бодови добиени од групните натпревари;
б) гол разлика во групните натпревари;
в) поголем број на постигнати голови во групните натпревари.

Ако два или повеќе тимови се еднакви според погорните три критериуми, тогаш ранкингот ќе се опреди според следново:

г) поголем број на бодови освоени во меѓусебнити натпревари;
д) гол разликата во меѓусебните натпревари;
е) поголем број на постигнати години во групните натпревари помеѓу двата тима;
ж) Влечење ждрепка од ФИФА Организзирачкиот Комитет.

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
 Шпанија 3 3 0 0 8 0 +8 9
 ЈАР 3 1 1 1 2 2 0 4
 Ирак 3 0 2 1 0 1 −1 2
 Нов Зеланд 3 0 1 2 0 7 −7 1
14 јуни 2009
ЈАР  0 – 0  Ирак
Нов Зеланд  0 – 5  Шпанија
17 јуни 2009
Шпанија  1 – 0  Ирак
ЈАР  2 – 0  Нов Зеланд
20 јуни 2009
Ирак  0 – 0  Нов Зеланд
Шпанија  2 – 0 Јужна Африка

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
 Бразил 3 3 0 0 10 3 +7 9
 САД 3 1 0 2 4 6 −2 3
 Италија 3 1 0 2 3 5 −2 3
 Египет 3 1 0 2 4 7 −3 3
15 јуни 2009
Бразил  4 – 3  Египет
САД  1 – 3  Италија
18 јуни 2009
САД  0 – 3  Бразил
Египет  1 – 0  Италија
21 јуни 2009
Италија  0 – 3  Бразил
Египет  0 – 3  САД

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
24 јуни - Блоемфонтеин
  Шпанија 0  
  САД 2  
 
29 јуни - Рустенбург
      САД 2
    Бразил 3
 
 
Трето место
25 јуни - Јоханесбург 28 јуни - Јоханесбург
  Бразил 1   Шпанија(про.)  3
  ЈАР 0     ЈАР  2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 јуни 2009
 Шпанија 0—2  САД Фри Стејт Стадион, Блоемфонтеин
Публика:~35.369
Судија: Хорхе Ларионда  Уругвај
Алтидор гол 27'
Демпси гол 74'

25 јуни 2009
 Бразил 1—0  ЈАР Кока-Кола Парк, Јоханесбург
Публика:~48.049
Судија: Масимо Бусака  Швајцарија
Дани Алвеш гол 88'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

28 јуни 2009
 Шпанија 3—2(про.)  ЈАР Ројал Бафонкен Стадион, Рустенбург
Публика:~31.788
Судија: Метју Бриз Австралија Австралија
Гуиза гол 88' гол 89'
Чаби Алонсо гол 107'
Мпхела гол 73' гол 90+3'

Финале[уреди | уреди извор]

28 јуни 2009
 САД 2-3  Бразил Кока Кола Парк, Јоханесбург
Публика:~52.291
Судија: Мартин Хансон  Шведска
Демпси гол 10'
Донован гол 27'
Луис Фабиано гол 46' гол 74'
Лусио гол 84'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 2009 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Трета титула

Награди[уреди | уреди извор]

Адидас Златна Топка: Адидас Златна Нараквица: Адидас Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
Бразил Луис Фабиано САД Тим Хауард Бразил Кака  Бразил
Адидас Сребрена Топка: Адидас Бронзена Топка:
Бразил Луис Фабиано САД Клинт Демпси
Адидас Сребрена Копачка: Адидас Бронзена Копачка:
Шпанија Фернандо Трорес Шпанија Давид Виљ

Стрелци[уреди | уреди извор]

5 гола
3 гола
2 гола

1 гол
Авто гол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Quedan listos Grupos de Copa Confederaciones“. Fox Sports. 22 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 2009-06-11. Посетено на 2009-06-28.
  2. „Confederations Cup ticket sale opens on 23 ноември“. FIFA.com. 21 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 2009-01-30. Посетено на 2009-06-28.
  3. „SA seeded for Confederations Cup“. BBC Sport. 6 октомври 2008.
  4. „España es el indiscutible favorito“. Fox Sports. 22 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 2009-06-11. Посетено на 2009-06-28.
  5. „Italia y Brasil en el mismo Grupo“. Fox Sports. 22 ноември 2008.
  6. „Host Cities“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 9 јули 2008. Архивирано од изворникот на 2008-07-08. Посетено на 9 јули 2008.
  7. „Port Elizabeth to wait until 2010“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 9 јули 2008. Архивирано од изворникот на 2008-07-14. Посетено на 9 јули 2008.
  8. „FIFA appoints match officials“. FIFA.com. Zürich. 5 мај 2009. Архивирано од изворникот на 2009-05-09. Посетено на 26 мај 2009.
  9. „Two referees replaced due to injury“. FIFA.com. Zürich. 5 June 2009. Архивирано од изворникот на 2009-06-11. Посетено на 6 June 2009.
  10. „Regulations FIFA Confederations Cup South Africa 2009“ (PDF). FIFA.com. June 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2009-06-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]