Лука Чигарини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Чигарини
Лични податоци
Роден на 20 јуни 1986.(1986-06-20)(37 г.)
Роден во Монтекио Емилија, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија
Број 21
Младинска кариера
Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2008 Парма Парма 70 (4)
2004-2005Самбенедетесе Самбенедетесе 33 (4)
2008-2009 Аталанта Аталанта 23 (3)
2009-2011 Наполи Наполи 28 (2)
2010-2011Севиља Севиља 6 (0)
2011-2016 Аталанта Аталанта 149 (7)
2016- Сампдорија Сампдорија 2 (0)
Репрезентација
2005-2009 Италија Италија 21 20 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Лука Чигарини (роден 20 јуни 1986 година) — италијански фудбалер, играч од средината на теренот на Сампдорија.