Беневенто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беневенто
општина
Comune di Benevento
Benevento-Panorama da Via del Pomerio.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Поделоцивидете ја листата
Управа
 • ГрадоначалникФаусто Пепе (од 30 мај, 2006)
Површина
 • Вкупна129 км2 (50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000135000000135 м
Население (2007)
 • Вкупно62.940
 • Густина490/км2 (1,300/ми2)
ДемонимБеневентани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82100
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Вартоломеј
Слава24 август
Мреж. местоwww.comune.benevento.it

Беневенто — град во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.