Никола Максимовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Максимовиќ
Torino-Zenit (9).jpg
Лични податоци
Полно име Никола Максимовиќ
Роден на 25 ноември 1991 (1991-11-25) (31 г.)
Роден во Баина Башта, Србија
Држава Србија Србија
Висина &100000000000001930000001,93 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Наполи Наполи
Број 19
Младинска кариера
Космос Баина Башта
Слога Баина Башта
Слобода Ужице Слобода Ужице
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2012 Слобода Ужице Слобода Ужице 39 (14)
2012-2013 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 25 (1)
2013-2016 Торино Торино 66 (0)
2016– Наполи Наполи 20 (1)
2018Спартак Москва Спартак Москва 9 (0)
Репрезентација
2009-2010 Србија Србија 19 2 (0)
2011-2012 Србија Србија 21 2 (0)
2013-2015 Србија Србија 20 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Никола Максимовиќ (роден на 25 ноември 1991 година, во Баина Башта) — српски фудбалер, играч од одбраната на Наполи и на српската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Србија Црвена Ѕвезда[уреди | уреди извор]

2011-2012

Италија Наполи[уреди | уреди извор]

2019-2020

Надворешни врски[уреди | уреди извор]