Г-14

Од Википедија — слободната енциклопедија
Држави со членови во Г-14 (црвено), останатите членови на УЕФА (зелено)

Г-14 е поранешна организација на европските фудбалски клубови, која постоела од 2000 до 2008 година, кога била заменета со zamijenjena Европското здружение на клубови. Основана е 2000 година од страна на 14 водечки клубови, како цел за обезбедување на преговори со УЕФА и ФИФА. Нови членови би можеле да се приклучат само по повик. Во август 2002 година се примени 4 нови клуба, но организацијата го задржала истото име.

Инаку сите членови оставиле многу значаен траг во фудбалската историја, како во својте првенства така и во меѓународните натпреварувања. Огромен број на фудбалски репрезентативци игра токму во овие клубови.

Членови[уреди | уреди извор]

Клубови основачи[уреди | уреди извор]

Нови членови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]