Првенство во фудбал на Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Португалското првенство во фудбал претставува серија на меѓусебно поврзани лиги во асоцијација, кој се поделени на хиерархиски начин. Се одржува под покровителство на Фудбалската федерација на Португалија, институција назначена да управува со фудбалот во Португалија; Највисокото ниво е Примеира лига.

Структура[уреди | уреди извор]

Ниво

Дивизии

1

Примеира лига - (национално првенство)
18 клубови

2

ЛигаПро - (национално првенство)
18 клубови

↓↑ 2 клуба
3

Кампеонато де Португал Серија А
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Б
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Ц
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Д
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Е
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Ф
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Г
12 клуба

Кампеонато де Португал Серија Х
12 клуба

↓↑ 32 клуба

Надворешни врски[уреди | уреди извор]