Ернесто Валверде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Валверде

Ернесто Валверде Теједор (роден на 9 февруари 1964 година) — шпански професионален фудбалски менаџер и пензиониран поранешен фудбалер кој играше како напаѓач. Тој моментално е менаџер на Барселона.

Во текот на десет сезони, тој ги собрал Ла Лига со вкупно 264 натпревари и 68 гола, додавајќи 55 натпревари и девет гола во Сегунда Дивизион. Тој играше за шест екипи во 14-годишна професионална кариера, вклучувајќи ги Еспањол, Барселона и Атлетик Билбао.

Подоцна, Валверде имал слобода како менаџер, вклучително и да биде задолжен за сите три клуба. Некои го сметаат за еден од најдобрите менаџери во светот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Валверде е роден во Виандар де ла Вера, Касерес, Екстремадура. По неговото професионално деби во Сегунда дивизон - Депортиво Алавес и Спортскиот клуб Сестао - тој беше префрлен во РКД Еспањол во 1986 година, правејќи го своето деби на Ла Лига на 31 август во нерешено 1-1 против Атлетико Мадрид. Во сезоната која вклучуваше втора етапа заврши со 43 настапи во лигата, постигнувајќи седум гола; во последната година, тој беше дел од тимот кој го загуби Купот на УЕФА во 1988 година на пенали, од Баер 04 Леверкузен.

Веднаш по пензионирањето, Валверде ја започна својата кариера како менаџер во одделенијата за млади на поранешниот клуб Атлетик Билбао. Четири години подоцна, тој стана ко-тренер во главниот состав, а во 2002 година повторно играше како главен тренер кога ја презеде екипата Б, а следната година беше промовирана во прва тимска задача; во 2003-04, завршија петти и се квалификуваа за Купот на УЕФА.

На 1 јуни 2013 година, веднаш по загубата од 3:4 во Севиља, што значеше дека Валенсија може да заврши само петти, па така од квалификациите за Лигата на шампионите, Валверде објави дека ќе го напушти клубот. Тој се вратил во Атлетик Билбао на 20 години, во квалификациите за Лигата на шампионите во својата прва година, а исто така стигна до финалето на Шпанскиот куп 2015 година следната сезона.

Во 29 мај 2017 година, Валверде го замени Луис Енрике за нов менаџер на Барселона.