Сретко Калиниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сретко Калиниќ
Роден25 февруари 1974
Задар, Хрватска
Статусосуден

Сретко Калиниќ (25 февруари 1974 во Задар) — српски криминалец, член на Земунскиот клан и еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.

За учеството во атентатот бил обвинет од страна на Белградскиот суд и осуден на 35 години затвор, а подоцна казната му била намалена на 30 години.[1] Во 2008 година, тој повторно бил осуден на 40 години затвор за учество во убиства и различни терористички дела.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пресуда Окружног суда у Београду за убиство Ђинђића“. Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на 2011-02-05.
  2. Б92 - Високе затворске казне „земунцима“, 18.1.2008.