Јаша Хајфец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаша Хајфец

Јаша Хајфец (2 февруари 1901 Вилнус, Литванија - 11 декември 1987 Лос Анџелес, САД) — литванско-американски виолинист, еден од најголемите виртуози на виолина на XX век.

Роден е во Вилнус, денешна Литванија тогаш дел од Руската империја. Постојат контроверзи околу годината на неговото раѓање. Неговиот татко бил исто така виолинист. Јаша почнал да свири виолина на својата тригодишна возраст, неговиот татко му бил негов прв учител. На петгодишна возраст почнал да зема лекции од Илја Д. Малкин, поранешен ученик на Леополд Ауер. Јаша бил чудо од дете, својот прв јавен настап го имал на седумгодиша возраст во Ковно, денешен Каунас во Литванија.

Соработувал со пијанистот Артур Рубинштајн и со виолончелистот Г. Пајтогорски.

На 12-годишна возраст, по концертот во Лондон, Фриц Хеслер, во тоа време водечки вилоинист во светот, кога го слушнал Хајфецовиот звук без трошка завидливост на собраните музичари им рекол: „Господа, мислам дека е време да ги оставиме виолините, ова е неповторливо“.

На 16-годишна возраст Јаша ја напуштил Русија и се населил во САД.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]