Прејди на содржината

Алфред Брем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфред Брем
Алфред Брем
Роден(а)Алфред Едмунд Брем
2 февруари 1829(1829-02-02)
Рентендорф
Починал(а)11 ноември 1884(1884-11-11) (возр. 55)
Рентендорф
НационалностГерманец
Занимањезоолог, илустратор
Значајни дела„Животот на животните“

Алфред Едмунд Брем (германски: Alfred Edmund Brehm; 2 февруари 1829 - 11 ноември 1884) бил германски природонаучник и зоолог. На патувањата низ Европа, Африка и Мала Азија собра огромен материјал и го објави во своите дела за животните „Животинско царство“, „Животот на птиците“ и „Шумски животни“.