Рентендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рентендорф
Рентендорф се наоѓа во Германија
Рентендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Локални единици 2
Градоначалник Карла Кнол
Основни податоци
Површина 11,62 км2
Надм. височина 290 м
Население 422 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположбата на Рентендорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°47′00″ СГШ 11°51′00″ ИГД / 

Рентендорф (германски: Renthendorf) е општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]