Ајхенберг (Зале-Холцланд)

Координати: 50°47′38″N 11°31′47″E / 50.79389° СГШ; 11.52972° ИГД / 50.79389; 11.52972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајхенберг
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Ајхенберг
Ајхенберг (Зале-Холцланд) во рамките на Германија
Ајхенберг (Зале-Холцланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Едгар Бојте
Основни податоци
Површина 11,54 км2
Надм. височина 250 м
Население 377 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.eichenberg-shk.de
Местоположба на Ајхенберг во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°47′38″N 11°31′47″E / 50.79389° СГШ; 11.52972° ИГД / 50.79389; 11.52972

Ајхенберг (германски: Eichenberg) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ајхенберг се состои од селата Ајхенберг, Динштет, Клајнбуха и Денамиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]