Бобек

Координати: 50°54′12″N 11°47′36″E / 50.90333° СГШ; 11.79333° ИГД / 50.90333; 11.79333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобек
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Бобек во рамките на Германија
Бобек
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Фалк Брикнер
Основни податоци
Површина 7,04 км2
Надм. височина 360 м
Население 272 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036692
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Бобек во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°54′12″N 11°47′36″E / 50.90333° СГШ; 11.79333° ИГД / 50.90333; 11.79333

Бобек (германски: Bobeck) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во Тириншки Холцланд, околу 15 километри источно од градот Јена. Голем дел од општинското подрачје влегува во заштитената област Цајцгрунд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]