Таутенбург

Координати: 50°59′26″N 11°42′56″E / 50.99056° СГШ; 11.71556° ИГД / 50.99056; 11.71556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таутенбург
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Таутенбург во рамките на Германија
Таутенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Волф-Улрих Вебер
Основни податоци
Површина 12,75 км2
Надм. височина 230 м
Население 288 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал www.tautenburg.de/
Местоположба на Таутенбург во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°59′26″N 11°42′56″E / 50.99056° СГШ; 11.71556° ИГД / 50.99056; 11.71556

Таутенбург (германски: Tautenburg) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Таутенбург се наоѓа во близина на Јена, Дорнбург и Камбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]