Тиса (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиса
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Тиса (Германија) во рамките на Германија
Тиса (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Рајнер Хартунг
Основни податоци
Површина 4,03 км2
Надм. височина 270 м
Население 125 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Тиса во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′48″N 11°44′52″E / 50.84667° СГШ; 11.74778° ИГД / 50.84667; 11.74778Координати: 50°50′48″N 11°44′52″E / 50.84667° СГШ; 11.74778° ИГД / 50.84667; 11.74778

Тиса (германски: Tissa) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Тиса се наоѓа јужно од Штатрода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]