Шкелен

Координати: 51°2′0″N 11°49′0″E / 51.03333° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.03333; 11.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкелен

Schkölen

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Шкелен
Шкелен во рамките на Германија
Шкелен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Градски единици 15
Градоначалник Мартина Елерс-Томанцова
Основни податоци
Површина 53,43 км2
Надм. височина 210 м
Население 2.593 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07619
Повик. бр. 036694
Портал www.schkoelen.de
Местоположба на градот Шкелен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°2′0″N 11°49′0″E / 51.03333° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.03333; 11.81667

Шкелен (германски: Schkölen) — мал град во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри јужно од градот Наумбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шкелен се наоѓа во североисточниот дел на Тирингија непосредно на границата со Саксонија-Анхалт на височина од 200 до 300 метри.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Покрај градското јадро на Шкелен, во него влегуваат следниве единици (во заградите: годината на прво споменување[2]):

 • Шкелен (1046)
 • Грајчен (1040) со Грабсдорф
 • Дотен (1261) со Лауневиц, Вилшиц (1145), Попендорф и Тиншиц (1323)
 • Хајнхен (1282) со Кемериц (1153)
 • Наутшиц со Белиц, Прачиц (помеѓу 1234 и 1241), Чоргула (помеѓу 1234 и 1241) и имотот Заусдорф
 • Рокау (1253)
 • Вецдорф (1219)

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Шкелен се состои од 14 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[3]

Партија / Листа 2019 2014
Удел Места Удел Места
CDU 24,1 % 3 39,6 % 5
Linke 13,1 % 2 11,6 % 2
LI / BV / BI 62,8 % 9 48,7 % 7
Излезност 63,6 % 60,3 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалничка на Шкелен е Мартина Елерс-Томанцова, која била избрана на 25 април 2021 година.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Wolfgang Kahl: Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer bis 1300. Ein Handbuch. 2., verbesserte Auflage. Rockstuhl, Bad Langensalza 2001, ISBN 3-934748-58-9.
 3. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.
 4. Wahlergebnis der Bürgermeisterwahl in Schkölen vom 25.04.2021 auf wahlen.thueringen.de, abgerufen am 29. April 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]