Биргел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биргел

Bürgel

Манастирот Талбиргел
Манастирот Талбиргел
Манастирот Талбиргел
Грб на Биргел
Биргел во рамките на Германија
Биргел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градски единици 14
Градоначалник Јохан Вашневски (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,19 км2
Надм. височина 254 м
Население 3.047 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036692
Портал www.stadt-buergel.de
Местоположба на градот Биргел во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°56′29″N 11°45′14″E / 50.94139° СГШ; 11.75389° ИГД / 50.94139; 11.75389Координати: 50°56′29″N 11°45′14″E / 50.94139° СГШ; 11.75389° ИГД / 50.94139; 11.75389

Биргел (германски: Bürgel) — мал град во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри источно од безокружниот град Јена.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Шкелен на запад, Мертендорф, Раушвиц и Хајншпиц на североисток, Зерба на исток, Валдек на југоисток, Алберсдорф, Шајдиц и Шенглајна на југ, Грослебихау и Јеналебниц на запад, како и Грајчен, Наусниц и Поксдорф на северозапад.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Биргел се состои од следниве градски единици:

 • Талбиргел
 • Гнибсдорф
 • Бојлбар
 • Герега
 • Илмсдорф
 • Хецдорф
 • Зилбертал
 • Дрошка
 • Герицберг
 • Хоендорф
 • Нишвиц
 • Лука
 • Родигаст
 • Таупадел

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Биргел се состои од 16 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

 • CDU: 9 места, процент на гласови 57,6%
 • Независна листа Биргел (ULB): 7 места, процент на гласови 42,4%

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Биргел е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]