Гроспиршиц

Координати: 50°49′15″N 11°35′33″E / 50.82083° СГШ; 11.59250° ИГД / 50.82083; 11.59250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гроспиршиц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Гроспиршиц
Гроспиршиц во рамките на Германија
Гроспиршиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Рајнер Франке
Основни податоци
Површина 3,92 км2
Надм. височина 168 м
Население 386 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Гроспиршиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°49′15″N 11°35′33″E / 50.82083° СГШ; 11.59250° ИГД / 50.82083; 11.59250

Гроспиршиц (германски: Großpürschütz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гроспиршиц се наоѓа во источниот дел на Тирингија, околу 15 километри јужно од Јена. Општинското подрачје е дел од заштитеното подрачје Средна долина на Зале.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа и местото Клајнпиршиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]