Клајнеберсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајнеберсдорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Клајнеберсдорф во рамките на Германија
Клајнеберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Норберт Хајнц
Основни податоци
Површина 4,01 км2
Надм. височина 255 м
Население 187 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-
taeler.de
Местоположба на Клајнеберсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 11°50′0″E / 50.81667° СГШ; 11.83333° ИГД / 50.81667; 11.83333Координати: 50°49′0″N 11°50′0″E / 50.81667° СГШ; 11.83333° ИГД / 50.81667; 11.83333

Клајнеберсдорф (германски: Kleinebersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на Тириншки Холцланд околу 20 километри југозападно од градот Гера. Низ местото тече реката Рода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]