Линдиг

Координати: 50°47′0″N 11°36′0″E / 50.78333° СГШ; 11.60000° ИГД / 50.78333; 11.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдиг
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Линдиг
Линдиг во рамките на Германија
Линдиг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Петра фон дер Гене
Основни податоци
Површина 4,53 км2
Надм. височина 260 м
Население 229 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Линдиг во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°47′0″N 11°36′0″E / 50.78333° СГШ; 11.60000° ИГД / 50.78333; 11.60000

Линдиг (германски: Lindig) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на округот Зале-Холцланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]