Гумперда

Координати: 50°48′36″N 11°31′24″E / 50.81000° СГШ; 11.52333° ИГД / 50.81000; 11.52333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гумперда
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Гумперда
Гумперда во рамките на Германија
Гумперда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Холгер Шмит
Основни податоци
Површина 6,27 км2
Надм. височина 216 м
Население 390 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036422
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Гумперда во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′36″N 11°31′24″E / 50.81000° СГШ; 11.52333° ИГД / 50.81000; 11.52333

Гумперда (германски: Gumperda) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гумперда се наоѓа пет километри западно од Кала и низ него тече Рајнштетер Бах. Од Јена е оддалечено 22 километри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Гумперда и Ретелмиш.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]