Шлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлебен
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Шлебен во рамките на Германија
Шлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Ханс-Петер Першке
Основни податоци
Површина 15,86 км2
Надм. височина 240 м
Население 932 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Шлебен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°53′35″N 11°41′21″E / 50.89306° СГШ; 11.68917° ИГД / 50.89306; 11.68917Координати: 50°53′35″N 11°41′21″E / 50.89306° СГШ; 11.68917° ИГД / 50.89306; 11.68917

Шлебен (германски: Schlöben) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шлебен се наоѓа на јужните падини на Велмисе и северно од автопатот А4.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во општината има шест села: Гребен, Рабис, Трокхаузен, Меневиц, Шлебен и Цетниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]