Мерсдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мерсдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Мерсдорф
Мерсдорф (Тирингија) is located in Германија
Мерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хермсдорф
Градоначалник Зилке Шнајдер
Основни податоци
Површина 6,85 км2
Надм. височина 320 м
Население 540 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.vg-hermsdorf.de
Местоположба на Мерсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°52′17″N 11°48′1″E / 50.87139° СГШ; 11.80028° ИГД / 50.87139; 11.80028Координати: 50°52′17″N 11°48′1″E / 50.87139° СГШ; 11.80028° ИГД / 50.87139; 11.80028

Мерсдорф (германски: Mörsdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа околу два километри североисточно од Квирла во непосредна близина на автопатот А4. Низ Мерсдорф поминува локалниот пат L1076 од Штатрода кон Рајхенбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]