Рајнштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнштет
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Рајнштет
Рајнштет во рамките на Германија
Рајнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Фолкмар Манс
Основни податоци
Површина 17,91 км2
Надм. височина 250 м
Население 470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036422
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Рајнштет во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′32″N 11°28′27″E / 50.80889° СГШ; 11.47417° ИГД / 50.80889; 11.47417Координати: 50°48′32″N 11°28′27″E / 50.80889° СГШ; 11.47417° ИГД / 50.80889; 11.47417

Рајнштет (германски: Reinstädt) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Рајнштет се наоѓа во Рајнштетер Грунд, странична долина на Зале. Низ местото тече истоимениот поток.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон Рајнштет припаѓаат местата Гојниц и Цвајфелбах, како и имотот Бергерн,[2] составен од неколку куќи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. https://www.strassenkatalog.de/str/bergern-07768-reinstaedt-bergern.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]