Гајзенхајн

Координати: 50°50′5″N 11°42′57″E / 50.83472° СГШ; 11.71583° ИГД / 50.83472; 11.71583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гајзенхајн
Општинско собрание
Општинско собрание
Општинско собрание
Гајзенхајн во рамките на Германија
Гајзенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Кај Беме (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,60 км2
Надм. височина 210 м
Население 195 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Гајзенхајн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′5″N 11°42′57″E / 50.83472° СГШ; 11.71583° ИГД / 50.83472; 11.71583

Гајзенхајн (германски: Geisenhain) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]