Прејди на содржината

Трокенборн-Волферсдорф

Координати: 50°47′17″N 11°41′42″E / 50.78806° СГШ; 11.69500° ИГД / 50.78806; 11.69500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трокенборн-Волферсдорф
Селската црква во Трокенборн
Селската црква во Трокенборн
Селската црква во Трокенборн
Трокенборн-Волферсдорф во рамките на Германија
Трокенборн-Волферсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Месни единици 2
Градоначалник Дитер Хог
Основни податоци
Површина 18,79 км2
Надм. височина 300 м
Население 605 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Трокенборн-Волферсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°47′17″N 11°41′42″E / 50.78806° СГШ; 11.69500° ИГД / 50.78806; 11.69500

Трокенборн-Волферсдорф (германски: Trockenborn-Wolfersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа северозападно од Нојштат на Орла, источно од Кала и јужно од Штатрода.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]