Таутендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таутендорф
Селската црква
Селската црква
Таутендорф is located in Германија
Таутендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Фолкер Бауер
Основни податоци
Површина 5,25 км2
Надм. височина 330 м
Население 143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Таутендорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°49′0″N 11°54′0″E / 50.81667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.81667; 11.90000Координати: 50°49′0″N 11°54′0″E / 50.81667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.81667; 11.90000

Таутендорф (германски: Tautendorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Таутендорф се наоѓа источно од автопатот А9.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Ајнеборн, Рентендорф и Санкт Ганглоф во округот Зале-Холцланд, како и Линденкројц и градот Минхенбернсдорф во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]