Мекерн (Тирингија)

Координати: 50°51′12″N 11°46′27″E / 50.85333° СГШ; 11.77417° ИГД / 50.85333; 11.77417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мекерн
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Мекерн (Тирингија) во рамките на Германија
Мекерн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Дитмар Шлесигер
Основни податоци
Површина 5,34 км2
Надм. височина 285 м
Население 109 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.stadtroda.de
Местоположба на Мекерн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°51′12″N 11°46′27″E / 50.85333° СГШ; 11.77417° ИГД / 50.85333; 11.77417

Мекерн (германски: Möckern) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа околу два километри источно од градското јадро на Штатрода.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни места се Мерсдорф на исток, Липерсдорф-Ердмансдорф на југ, Тиса на запад, како и Квирла на север.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]