Бремсниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бремсниц
Селската црква
Селската црква
Бремсниц во рамките на Германија
Бремсниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Тино Фукс
Основни податоци
Површина 6,6 км2
Надм. височина 282 м
Население 152 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Бремсниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°47′57″N 11°46′19″E / 50.79917° СГШ; 11.77194° ИГД / 50.79917; 11.77194Координати: 50°47′57″N 11°46′19″E / 50.79917° СГШ; 11.77194° ИГД / 50.79917; 11.77194

Бремсниц (германски: Bremsnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото Бремсниц се наоѓа во југоисточниот дел на округот Зале-Холцланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]