Ласдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ласдорф
Воздушен поглед на местото
Воздушен поглед на местото
Воздушен поглед на местото
Ласдорф во рамките на Германија
Ласдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Јирген Беземан (Bürgervereinigung Laasdorf)
Основни податоци
Површина 4,02 км2
Надм. височина 170 м
Население 532 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Ласдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°52′0″N 11°40′0″E / 50.86667° СГШ; 11.66667° ИГД / 50.86667; 11.66667Координати: 50°52′0″N 11°40′0″E / 50.86667° СГШ; 11.66667° ИГД / 50.86667; 11.66667

Ласдорф (германски: Laasdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината на реката Рода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]