Прејди на содржината

Грајчен кај Биргел

Координати: 50°57′24″N 11°43′15″E / 50.95667° СГШ; 11.72083° ИГД / 50.95667; 11.72083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грајчен кај Биргел
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Грајчен кај Биргел
Грајчен кај Биргел во рамките на Германија
Грајчен кај Биргел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Хајке Лангрок (независен)
Основни податоци
Површина 4,66 км2
Надм. височина 181 м
Население 395 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036692
Портал www.graitschen.de
Местоположба на Грајчен кај Биргел во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′24″N 11°43′15″E / 50.95667° СГШ; 11.72083° ИГД / 50.95667; 11.72083

Грајчен кај Биргел (германски: Graitschen bei Bürgel) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Грајчен се наоѓа во долината на Глајзе.

Во општинското подрачје се наоѓа дел на Алтер Глајсберг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Таутенбург на север, Поксдорф на исток, Наусниц и градот Биргел на југ, како и Јеналебниц и Лебершиц на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]