Валтерсдорф (Тирингија)

Координати: 50°49′53″N 11°44′44″E / 50.83139° СГШ; 11.74556° ИГД / 50.83139; 11.74556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валтерсдорф
Улица во местото
Улица во местото
Улица во местото
Валтерсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Валтерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Ралф Милер
Основни податоци
Површина 4,58 км2
Надм. височина 215 м
Население 155 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Валтерсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°49′53″N 11°44′44″E / 50.83139° СГШ; 11.74556° ИГД / 50.83139; 11.74556

Валтерсдорф (германски: Waltersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во шумско подрачје, околу три километри јужно од градот Штатрода и околу 20 километри југозападно од окружниот град Ајзенберг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Местото се граничи со Требниц, Тиса, Липерсдорф-Ердмансдорф, Рателсдорф, Мојзебах и Гајзенхајн.

Водотеци[уреди | уреди извор]

Валтерсдорф се наоѓа во долината на Рода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]