Унтербодниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтербодниц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Унтербодниц во рамките на Германија
Унтербодниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Рајнер Тиролф
Основни податоци
Површина 5,51 км2
Надм. височина 230 м
Население 186 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036424
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Унтербодниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°49′17″N 11°38′54″E / 50.82139° СГШ; 11.64833° ИГД / 50.82139; 11.64833Координати: 50°49′17″N 11°38′54″E / 50.82139° СГШ; 11.64833° ИГД / 50.82139; 11.64833

Унтербодниц (германски: Unterbodnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]