Прејди на содржината

Мојзебах

Координати: 50°49′0″N 11°44′0″E / 50.81667° СГШ; 11.73333° ИГД / 50.81667; 11.73333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојзебах
Фахверк куќи во местото
Фахверк куќи во местото
Фахверк куќи во местото
Мојзебах во рамките на Германија
Мојзебах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Јирген Холц
Основни податоци
Површина 6,12 км2
Надм. височина 260 м
Население 94 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Мојзебах во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 11°44′0″E / 50.81667° СГШ; 11.73333° ИГД / 50.81667; 11.73333

Мојзебах (германски: Meusebach) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]