Кросен на Елстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кросен на Елстер
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Кросен на Елстер
Кросен на Елстер is located in Германија
Кросен на Елстер
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Месни единици 3
Градоначалник Уве Бернт (Левица)
Основни податоци
Површина 10,8 км2
Надм. височина 176 м
Население 1.545 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036693
Портал www.crossen.de
Местоположба на Кросен на Елстер во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°58′35″N 11°58′40″E / 50.97639° СГШ; 11.97778° ИГД / 50.97639; 11.97778Координати: 50°58′35″N 11°58′40″E / 50.97639° СГШ; 11.97778° ИГД / 50.97639; 11.97778

Кросен на Елстер (во периодот 1937-1991 познат како Кросен/Елстер; германски: Crossen an der Elster) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хајделанд-Елстертал-Шкелен.

Географија[уреди | уреди извор]

Кросен се наоѓа во близина на Ајзенберг на вливот на Рауда во Вајсе Елстер, недалеку од покраинската граница со Саксонија-Анхалт.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Хартмансдорф, Хајделанд, Рауда и Зилбиц во округот Зале-Холцланд, како и Ветерцојбе во округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

На општината Кросен припаѓаат местата Алендорф, Таухлиц и Никелсдорф.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Wolfgang Kahl: Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer. Ein Handbuch. 5., verbesserte und wesentlich erweiterte Auflage. Rockstuhl, Bad Langensalza 2010, ISBN 978-3-86777-202-0, S. 14, 281 und 198.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]