Алберсдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберсдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Алберсдорф (Тирингија) is located in Германија
Алберсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Торстен Делер
Основни податоци
Површина 2,82 км2
Надм. височина 355 м
Население 282 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036692
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Алберсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°54′11″N 11°46′28″E / 50.90306° СГШ; 11.77444° ИГД / 50.90306; 11.77444Координати: 50°54′11″N 11°46′28″E / 50.90306° СГШ; 11.77444° ИГД / 50.90306; 11.77444

Алберсдорф (германски: Albersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на Тириншки Холцланд, околу 15 километри источно од центарот на Јена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]