Шлајфрајзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлајфрајзен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Шлајфрајзен
Шлајфрајзен во рамките на Германија
Шлајфрајзен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хермсдорф
Градоначалник Жаклин Вулф
Основни податоци
Површина 6,95 км2
Надм. височина 330 м
Население 426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07629
Повик. бр. 036601
Портал www.vg-hermsdorf.de
Местоположба на Шлајфрајзен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°53′26″N 11°49′27″E / 50.89056° СГШ; 11.82417° ИГД / 50.89056; 11.82417Координати: 50°53′26″N 11°49′27″E / 50.89056° СГШ; 11.82417° ИГД / 50.89056; 11.82417

Шлајфрајзен (германски: Schleifreisen) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Шлајфрајзен се наоѓа две километри западно од градот Хермсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]