Рауда

Координати: 50°57′N 11°56′E / 50.950° СГШ; 11.933° ИГД / 50.950; 11.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рауда
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Рауда во рамките на Германија
Рауда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Градоначалник Ханс-Јирген Дитрих
Основни податоци
Површина 3,07 км2
Надм. височина 200 м
Население 302 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036691
Портал www.heidelandelstertal.de
Местоположба на Рауда во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′N 11°56′E / 50.950° СГШ; 11.933° ИГД / 50.950; 11.933

Рауда (германски: Rauda) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на истоимениот поток, кој извира кај Хермсдорф и источно од местото Кросен се влива во Вајсе Елстер.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Ајзенберг, Хартмансдорф, Хајделанд и Зилбиц во округот Зале-Холцланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]