Шенглајна

Координати: 50°54′32″N 11°43′35″E / 50.90889° СГШ; 11.72639° ИГД / 50.90889; 11.72639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенглајна
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Шенглајна во рамките на Германија
Шенглајна
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Холгер Микс
Основни податоци
Површина 6,76 км2
Надм. височина 280 м
Население 535 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Шенглајна во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°54′32″N 11°43′35″E / 50.90889° СГШ; 11.72639° ИГД / 50.90889; 11.72639

Шенглајна (германски: Schöngleina) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Шенглајна се наоѓа на патот L1075 помеѓу Јена (на запад) и Бад Клостерлаусниц (на исток).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]