Дорнбург-Камбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорнбург-Камбург
Дорнбург-Камбург is located in Германија
Дорнбург-Камбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Основни податоци
Површина 30,72 км2
Надм. височина 130 м
Население 5.360 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Портал www.stadt-camburg.de
Местоположба на градот Дорнбург-Камбург во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 51°3′14″N 11°42′27″E / 51.05389° СГШ; 11.70750° ИГД / 51.05389; 11.70750Координати: 51°3′14″N 11°42′27″E / 51.05389° СГШ; 11.70750° ИГД / 51.05389; 11.70750

Дорнбург-Камбург (германски: Dornburg-Camburg) — град во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија. Бил создаден на 1 декември 2008, кога се споиле градовите Дорнбург и Камбург и општината Дорндорф-Штојдниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)