Таутенхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таутенхајн
Селската црква
Селската црква
Таутенхајн во рамките на Германија
Таутенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Даниел Штојер
Основни податоци
Површина 8,96 км2
Надм. височина 330 м
Население 928 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07639
Повик. бр. 036601
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Таутенхајн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°55′26″N 11°55′5″E / 50.92389° СГШ; 11.91806° ИГД / 50.92389; 11.91806Координати: 50°55′26″N 11°55′5″E / 50.92389° СГШ; 11.91806° ИГД / 50.92389; 11.91806

Таутенхајн (германски: Tautenhain) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Бад Клостерлаусниц, градот Ајзенберг, Зилбиц и Вајсенборн во округот Зале-Холцланд, како и градот Бад Кестриц и Крафтсдорф во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]