Шепс

Координати: 50°50′5″N 11°35′52″E / 50.83472° СГШ; 11.59778° ИГД / 50.83472; 11.59778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шепс
Извори во Шепс
Извори во Шепс
Извори во Шепс
Грб на Шепс
Шепс во рамките на Германија
Шепс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Карстен Рикнагел
Основни податоци
Површина 4,35 км2
Надм. височина 158 м
Население 253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Шепс во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′5″N 11°35′52″E / 50.83472° СГШ; 11.59778° ИГД / 50.83472; 11.59778

Шепс (германски: Schöps) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината на Зале, 10 километри јужно од Јена на околу 170 метри. Местото Шепс се наоѓа лево од Зале, додека местото Јегерсдорф се наоѓа десно од Зале. Источно од Шепс се простира Тириншки Холцланд.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве места (почнувајќи од север, надесно): Ротенштајн, Клајнбокедра, Унтербодниц, Гроспиршиц и Алтенберга.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]