Зидлихес Залетал

Координати: 50°48′00″N 11°34′59″E / 50.800° СГШ; 11.583° ИГД / 50.800; 11.583
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зидлихес Залетал (буквално: Јужна долина на Зале; германски: Südliches Saaletal) — општинска заедница во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Кала, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Зидлихес Залетал се состои од следниве општини:

 1. Алтенберга
 2. Бибра
 3. Буха
 4. Ајхенберг
 5. Фрајенорла
 6. Гросојтерсдорф
 7. Гроспиршиц
 8. Гумперда
 9. Хумелсхајн
 10. Клајнојтерсдорф
 1. Ласдорф
 2. Линдиг
 3. Милда
 4. Орламинде
 5. Рајнштет
 6. Ротенштајн
 7. Шепс
 8. Зајтенрода
 9. Зулца
 10. Целниц

50°48′00″N 11°34′59″E / 50.800° СГШ; 11.583° ИГД / 50.800; 11.583