Хајншпиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајншпиц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Хајншпиц во рамките на Германија
Хајншпиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Јерг Леман
Основни податоци
Површина 5,29 км2
Надм. височина 270 м
Население 670 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07607
Повик. бр. 036691
Портал www.hainspitz.de
Местоположба на Хајншпиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′43″N 11°50′21″E / 50.96194° СГШ; 11.83917° ИГД / 50.96194; 11.83917Координати: 50°57′43″N 11°50′21″E / 50.96194° СГШ; 11.83917° ИГД / 50.96194; 11.83917

Хајншпиц (германски: Hainspitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Хајншпиц се наоѓа во источниот дел на округот Зале-Холцланд, околу 5 километри западно од окружниот град Ајзенберг.

Низ местото поминува патот Б7.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од местата Кирхдорф, Зедорф и Норддорф/Гевербегебит.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]